Düsgraafik sellepärast mul palju vigasi ongi kirjutamises.

Eks avalikult kirjutamisega on jäänud hambusse inimestele, et miks nii palju kirjavigasi mul ikka on. Ma olin sellega arvestanud ja ma olen õppinud sellest üle olema lihtsalt nüütseks. Kohe kindlasti ei ma seda kuskil eidanud ja ma püüan sellega tegeleda pidevalt. Näiteks ma õppin sõnasi pähe, et mitte neid valesti kirjutada. Vahel kasutan ka lauses teisi sõnasi milles ma olen kindel, et õige on. Kuna ma tõesti pole suuteline kõiki sõnasi pähe õppima siis vigasi tuleb. Minu tuttavad kes teavad, et vaevlev düsgraafik olen siis parandavad kui ma valesti kirjutan.

Kui mul on vaja ametlik kiri kirjutada siis ma googeldan kudas mõnda sõna kirjutatakse või lasen kellegil üle lugeda selle enne ja ennast parandada. Viimastel aastatel on ikka tunduvalt paremaks asi läinud minu jaoks. Kooli ajal käisin logopeedi juures, mul oli eraõpetaja kelle juures 2 korda nädalas käisin aga ikka ei saanud korda seda. Viga oli vist selles ka, et siis ei leidnid ma piisavat põhjust õppimiseks ja hormoonid lõid peapeal rohkem kokku. Samas kindlasti see aitas mind kuna mudu oleks asi veel hullem. Mul endal on piinlik aga samas on see häire mitte tahtlik minus. Selle all vaevleb tegelikult palju inimesi ja nad õpivad sellega lihtsalt elam

image

a.

Kuna minul on nii düsgraafia kui ka düsleksia siis on eriti raske sellest probleemist võitu saada lõplikult. Samas on võimalus seda vähendada ja ma tegelen sellega. Kuna ma hääldan mõndasi sõnu valesti/halvasti siis on mul väga raske keeli selgeks õppida. Ma oskan aga ma ei taha rääkida. Selline block tuleb peale. Seda on raske seletada. Tegelikult ma loen palju raamatuid ja saan tekstist aru, oskan jutustada aga kõvahäälega loen vaid Härra Hle.

Tavaliselt kaasneb sellega ka väike sõnavara aga ma ise ei ütleks, et mul väga väike oleks sõnavara kui ma räägin. Kirjutades on piiratud tõesti aga kui avalikult räägin siis ei reeda miski kui õigeid sõnasi väldin, et mul on hälve.

Eelmine suvi tutvusin ma ühe mehega kes oli 42 aastane ja heal ametikohal ja düsgraafik. Ta õpetas, et sellest peab üle olema ja lastma ennast parandada. Ta soovitas ka raamatuid lugeda kuigi ma olen seda alati teinud. Väga huvitav oli sellest vestelda ja aru saada, et suurtel inimestel on see probleem mitte vaid 26 aastastel.

Nii, et ma näen ja kuulen sõnasi valesti ja ma pidevalt püüan areneda.

Kallis lugeja kui sind häirib minu kirjutus oskamatus siis palun paranda mind või ära lihtsalt loe minu blogi. Ma tõesti püüan sellega tegeleda aga muutus võtab aega!

image

Advertisements

3 thoughts on “Düsgraafik sellepärast mul palju vigasi ongi kirjutamises.

  1. mina olen ka düsgraafik. Minu meelest lugemine ei aita…. Kuigi igal vabal hetkel ma loen 😛 Aga see aitab pigem kaasa sünavara suurenemisele ja sünonüümide leidmisele aga mitte õigesti kirjutamisele aga see on minu arvamus. Minu lahendus ongi see, et ma asendan sõnad, mida kirjutada ei oska 😛 või siis aastataega on osad lihtsalt pähe kulunud. Ja seda olen ka tähele pannud, et düsgraafikutel on tihti teistsugune lauseehistus kui nn normaalsetel inimestel. Egas midagi, kui kirjuta rohkem, siis saa blokist üle 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s